Coraz większa liczba polskich przedsiębiorców zastanawia się nad założeniem działalności gospodarczej w Czechach. Głównym powodem jest znacznie niższa stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w porównaniu do naszego kraju. Sama rejestracja firmy za granicą nie zawsze oznacza jednak uniknięcie polskich podatków. Jakie są czeskie przepisy podatkowe oraz ubezpieczeniowe i czy założenie firmy w tym państwie będzie dobrym pomysłem na biznes?
Jak założyć firmę w Czechach?
Procedura zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej w Czechach jest relatywnie prosta, w efekcie czego decyduje się na nią sporo osób. Osoba spoza Czech może prowadzić działalność na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju, co niewątpliwe jest dużą zaletą. Wymagane jest jednak przedstawienie kilku dokumentów. Wśród nich warto podkreślić dowód osobisty, zaświadczenie o niekaralności czy zgłoszenie rejestracyjne. Co więcej, obligatoryjne jest uiszczenie opłaty rejestracyjnej w wysokości 1 000 koron czeskich, a więc około 170 złotych. Rejestrację można wykonać osobiście w urzędzie, a także w punkcie Czech Point bądź drogą internetową. Warto podkreślić, że firma musi posiadać adres na terenie Czech, aczkolwiek nie jest wymagane zamieszkanie w tym państwie. Da się zatem legalnie założyć działalność gospodarczą w Czechach, mieszkając i pracując w Polsce. Taki scenariusz może jednak wzbudzić pewne wątpliwości polskiego fiskusa, o czym trzeba pamiętać, decydując się na ten krok. Aby rejestracja firmy w Czechach przebiegła bezproblemowo, warto skorzystać z usług sprawdzonej kancelarii adwokackiej. Może to być chociażby ta kancelaria: https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/.
Podatek dochodowy i ubezpieczenia w Czechach – najważniejsze informacje
Czeskie stawki PIT są znacznie korzystniejsze w porównaniu do polskich stawek. Co warto podkreślić, przedsiębiorcy o dochodach poniżej 2 milionów koron czeskich mogą skorzystać z ryczałtowego opodatkowania, co jeszcze bardziej upraszcza rozliczenia. W tym przypadku płacą oni co miesiąc 6 208 koron, co obejmuje podatek, a także składki emerytalne czy zdrowotne. U naszych sąsiadów składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne są liczone od 50% dochodu. Najmniejsza miesięczna składka na ubezpieczenie społeczne wynosi 2 944 koron, a na ubezpieczenie zdrowotne – 2 722 koron. Składka chorobowa, która jest dobrowolna, aczkolwiek warto się na nią zdecydować, to dodatkowe 168 koron. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli działalność faktycznie realizowana jest w Polsce, to przedsiębiorca podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych, nawet jeżeli firma jest zarejestrowana w Czechach.
Korzyści i potencjalne wyzwania dotyczące prowadzenia firmy w Czechach
Rejestracja firmy w Czechach niewątpliwie może być ciekawym rozwiązaniem ze względu na atrakcyjniejsze stawki podatków oraz możliwość ryczałtowego rozliczenia kosztów. Przedsiębiorcy nierzadko podkreślają również znacznie bardziej przyjazne podejście czeskich urzędników, którzy koncentrują się na wspieraniu przedsiębiorców, a nie na kontroli i karaniu. Czas potrzebny na rozliczenie podatków jest dodatkowo krótszy niż w Polsce – w Czechach wynosi on średnio 230 godzin rocznie, podczas gdy w Polsce aż 334 godziny. Trzeba jednak mieć na uwadze, że prowadzenie własnej działalności za granicą to też pewne wyzwania. Problemem może być chociażby trudność w nawiązaniu współpracy z czeskimi kontrahentami. Czesi cenią lojalność wobec swoich partnerów biznesowych, a pierwsze polskie firmy, które weszły na czeski rynek, nie cieszyły się dobrą reputacją z powodu niskiej jakości usług. Pomimo że zdobycie zaufania na rynku nie jest takie proste, to sama idea prowadzenia firmy w Czechach jest bardzo dobra i niewątpliwie może przynieść sporo korzyści.
Artykuł sponsorowany